Mennyit felejt nyáron a gyermeked?
Az a szakemberek körében is vitán felül áll, hogy a nyári vakáció során a gyermekek felejtenek.
Őrjítő dolog, nem? Gyermeked nem azért küzd hősiesen a matekleckével, hogy aztán augusztusban huss, elfelejtse a nagyját. Nem azért költ az állam (közvetve mi, adófizetők) rengeteg pénzt a közoktatásra, hogy 2 és fél hónap nyári pihi alatt mindenki elfelejtse a tananyagot.
A nyári felejtést kicsiben te is megtapasztalhattad, amikor egy-egy nehéz dolgozatra „csak a jegy legyen meg” mentalitással tanultál, és már 2-3 nap múlva nem tudtad felidézni azt az anyagot, amelyből nemrég írtál egy négyest.
Nyáron hasonló történik, csak nagyban: gyermeked kiesik a ritmusból, nem ismétli a tananyagot minden héten (órai hallgatás), így a tudás megerősítés nélkül kitikkad, mint az a növény, amit nem locsolsz.
Veszélyes a nyári felejtés, mert...
1) Megnehezíti a szeptemberi iskolakezdést.
Főleg azokban a tantárgyakban, ahol a tananyag úgy épül fel, mint egy ház – ilyen például az idegen nyelv és a matematika. Ha elfelejted a nyelvtani alapokat vagy épp az egyenletrendezést, akkor az új anyag gyakorlatilag megtanulhatatlanná válik.
(Hasonlítsd össze az „epizódszerű” törivel: a Római birodalom tökéletesen megtanulható az egyiptomiak nélkül is.)
2) Leszoktat a life-long-learningről.
Ma annyira információ intenzív a világ, hogy minden szakmában folyamatosan tanulni kell, hogy versenyképesek maradjunk.
A folyamatos tanuláshoz hozzá kell szokni – és ezt megtöri a vakáció.
3) A vakáció okafogyottá vált.
Talán ismered a viccet, hogy a vakációt azért találták ki, hogy a tanár kipihenje a diákjait 🙂
De komolyan: elgondolkoztál már azon, hogy miért így néz ki az iskolaév? Simán kezdődhetne az új tanév mondjuk januárban, nem?
Nos, azért van nyáron 2,5 hónap szünet, mert régen a gyermekek besegítettek a mezőgazdasági munkában, esetleg a tanárnak is volt birtoka – mindenesetre nyáron az egész falu szüretelt és terményt dolgozott fel.
Ma többségünk már nem a mezőgazdaságból él, de a vakáció velünk maradt. (Félre ne érts: nem vagyok vakáció ellenes.)
Tévhit, hogy a tanulást „ki kell pihenni”, mert egy fárasztó tanulás kipihenhető egy kiadós szundival. Valójában a sulit kell kipihenni (a koránkelést, a kötöttségeket, a dolgozatokat...).
Így védd meg gyermekedet a nyári felejtéstől
1) Írasd be egy könyvtárba. Az is jó, ha ponyvát olvas. Az is jó, ha e-könyv olvasón digitális könyveket olvas – a szókincs és a jó sztori nem a könyv papírillatában lakik.
2) Kiránduljatok.
3) Menjetek múzeumokba.
4) Főzzetek együtt. A grammokat és dekákakat úgy tanulja meg, hogy észre sem veszi, és még a kézügyessége is fejlődik.
5) Nézzetek jó doksifilmeket. Tele van velük a YouTube!
6) Játsszatok angoltanulós társast.
7) Küldd el gyermeked egy táborba.
8) Használj Tantaki-oktatóanyagokat. Milyen jó lenne, ha gyermeked játszhatna egy olyan számítógépes játékkal, mely elsősorban játék, de azért megtanítja a nemzeti alaptantervet is. Hát játszhat – a Tantakit a mai kor gyermekeinek készítettük, akik már digitális bennszülöttek. A tartalom változatlan (nemzeti alaptanterv), de a forma olyan, hogy élvezik és szeretik.
Van egy jó tipped, amellyel az izzadságosan megszerzett tudást megvédhetjük a nyártól? Hogyan tartható frissen a műveltség? Oszd meg a Tantaki közösségével a legjobb tippjeidet!