Felejtsük el egy kicsit a képleteket!
Miben segít a kémia? Most 5+1 dolgot mutatok meg neked!
A kémia segít, hogy:
1. Megértsd a termékek összetételét.
A különböző tartósítószerek és adalékanyagok pontos hatásmechanizmusa nem középiskolai tananyag, de egy alapvető kémiaismeret már segít eligazodni az összetételek között (és például nem ijedsz meg az aszkorbinsavtól, mint egy ismerősöm – mert tudod, hogy ez a C-vitamin).
2. Segít a tájékozódásban és megvéd az átverésektől.
Tegyük fel, hogy a neten reklámoznak egy csodatisztítószert, és mindenféle összetételeket felsorolnak, amelyektől elvileg hatékony. Természetesen nem kell fejből tudnod minden vegyületet, de a kémiai jártasság segít, hogy rákeress és megértsd, hogy vajon tényleg azt adja-e, amit ígér (vagy egyáltalán létezik-e az a vegyület).
3. Biztonságot ad.
Tudni fogod, hogy milyen háztartási vegyszereket vegyíthetsz és miket nem (mert mérgező gázokat fejleszt stb.).
4. Megérted a klímaváltozást és a környezeti változásokat.
Miért probléma az ózonpajzs elvékonyodása? A civilizációnk magas széndioxid-kibocsátása hogyan vezet globális klímaváltozáshoz? Mindezekhez kell az alapvető kémiatudás.
5.Segít megérteni a világot.
Csodálatos tudományos felfedezéseket tesznek ma is (gravitációs hullámok, Higgs-bozonnal kapcsolatos kutatások), szerintem te is olvasod ezeket például az Indexen. De ezekhez kell az, hogy megértsd, hogy például az atomok elektronhéja micsoda és hogyan épül fel.
+1 Megérted az ételeidet, a vitaminokat és a gyógyszereidet.
Természetesen ezt sem fejből, hanem rákeresel. 🙂 Kémia nélkül sokkal nehezebb főzni. Kémia nélkül nem tudhatod pontosan, hogy a gyógyszerek miért és hogyan okoznak mellékhatásokat, és melyik hatóanyag pontosan mit csinál. Kémia nélkül nem tudsz táplálékkiegészítőket választani (kénytelen vagy a termékek reklámjaira hagyatkozni).
Ma már az edzést sem csináljuk megfelelő étrend nélkül – de hogyan állítod össze az étrendedet, ha nem ismered a fehérjéket, nyomelemeket, makrotápanyagokat?
A kémia nem a száraz képletekről és még szárazabb tankönyvekről szól, hanem az anyagokról és kölcsönhatásaikról, amelyek körbeveszik az életed.
Így már szerethetőbb a kémia, nemde?
Adok még egy tuti tippet! Próbáljátok ki gyermekeddel ingyenes kémia gyakorlóinkat. A tananyag érthető és logikus, még a felmérő feladatsorok segítenek a tanultak ellenőrzésében!
Ingyenes 7. osztályos kémia feladatok itt:
http://www.tantaki.hu/demo/uj/kemiabol_otos7_demo/presentation.html
Ingyenes 8. osztályos kémia feladatok pedig az alábbi linkre kattintva érhető el:
http://www.tantaki.hu/demo/uj/kemiabol_otos8_demo/presentation.html
Nagy Erika
Oktatási szakértő