Könyvet, jegyzetet többféleképpen lehet olvasni. Ma megmutatok egy olyan technikát, ami segítségével hatékonyabban lehet memorizálni az olvasottakat, illetve, ha az adott dolgot újraolvasod, vagy gyermeked újraolvassa, jobban megmarad a szöveg lényege.
Figyelem! Ez a módszer csak akkor hatékony, ha a szövegértéssel kapcsolatban semmilyen probléma nem merül fel. Tehát, ha egy adott dolgot nem ért gyermeked a szövegben ugyanúgy meg kell nézni az adott szó jelentését szótárban, vagy az interneten; sőt akár még fel is írhatja, hogy jobban rögzüljön az új ismeret.
Nekem ez a szótár a személyes kedvencem: http://vasarlas.tantaki.hu/nagyszotar_tanuloknak
A technikát lehet, hogy most is használjátok, csak nem biztos, hogy a legjobb módon. Megmutatom, hogyan lehet a szövegkiemelőt úgy használni, hogy valóban segítse a tanulást. Megsúgom, ha egy színnel kihúz gyermeked minden egyes sort, akkor az nem a leghatékonyabb.
Helyette, különböző színekkel jelöljétek a fontosabb dolgokat.
KÉK
Kék színnel jelöljétek az érdekes, vagy fontos idézeteket. A hangsúly ez esetben is a lényeges szófordulatokon, rövid mondatokon van.
RÓZSASZÍN
Rózsaszínű kihúzóval érdemes jelölni azokat a szavakat, amelyek a Ki? Mi? Mikor? Hol? kérdésekre adnak választ. Tehát a fontos személyeket, dátumokat és helyszíneket.
ZÖLD
Zöld színnel a különféle felsorolásokat, sorszámozott dolgokat jelölhetitek. Ha nincs számozva, ceruzával akár be is számozhatóak.
CITROMSÁRGA
Citromsárga színnel a szövegben előforduló példákat jelölhetitek, amelyek segítik a megértést.
A színek ajánlás jellegűek. Kísérletezzetek, próbáljatok ki más színeket is!
Nagy Erika
Oktatási szakértő