Egyszer volt hol nem volt...
Odakint leszállt a sötét, puha éjszaka, de a szobát barátságos, sárga fénykörébe vonja az éjjeli lámpa fénye.
Kényelmesen elvackolódsz a mesefigurás paplan alatt, érzed a válladon pihenő fürtös fejecske megnyugtató súlyát.
Pár pillanat elteltével felcsendül a jól ismert kérés:
Anyu mesélj...!
Egyszer volt hol nem volt....
Ezek azok a szavak, amelyek mindenki számára ismerősök, ezek azok a szavak, amelyek egyszerűen megunhatatlanok.
Főleg a kicsik számára, hiszen, ami utánuk következik az egyet jelent a kalandokkal, izgalmas felfedezésekkel és új barátokkal.
Az esti mese olvasás azonban több egy képzeletbeli utazásnál, elsőre nem is gondolnánk, de sok szempontból segítjük vele gyermekünk boldogulását.
A hangosan felolvasott szövegek már egészen kis korban elősegítik, a kicsik nyelvi fejlődését.
Az esti mese hallgatása közben bővül a szókincs, hiszen nemcsak a szülőktől hallott szavakat jegyzi meg a gyerek, hanem a szövegben előforduló, a hétköznapokban kevésbé használatos kifejezéseket, fordulatokat is.
Esténként könnyedén, játékosan és szinte észrevétlenül fejleszthetjük így a kisgyerekek memóriáját, koncentráció készségét és motivációját is. Felkészíthetjük őket a későbbi iskolai évekre is, hiszen az előbb felsorolt előnyökön túl a szövegértés könnyebben megy majd, mint az esti mesét nélkülöző társaiknak és a nyelvtan szabályokkal is korábban kezdenek el megismerkedni.
Nemcsak gyorsabban és hamarabb tanulhat így meg olvasni a kicsi, de meg is szerettethetjük vele az olvasás élményét, ami valljuk be, egyre ritkább jelenség a mai gyerekek és tinédzserek körében.
A mese ereje a tanulási készségek fejlesztésén túl hozzásegíti a gyermeket a valóságban való boldoguláshoz is.
A mesékben megtapasztalt szituációk mintaként szolgálnak a valós élethelyzetekben is és segítik a társadalomba való beilleszkedést.
Ahogyan a meséknek úgy ennek a blog bejegyzésnek is van tehát tanulsága: legyen mindig kéznél egy izgalmas könyv és ne sajnáljuk az időt egy jó kis mesére!
A játékos tanulás a későbbiekben is nagy szerepet játszik a gyerekek sikeres boldogulásában: http://www.tantaki.hu/