Ma valami új tanulási módszert hoztam neked, amit eddig még nem mutattam be. Ebben a módszerben az a legjobb, hogy egy részét, valószínűleg már most is használja gyermeked, így könnyebben és gyorsabban tudja elsajátítani ezt a hatékony technikát.
A piramis módszer lényege, hogy a tanulást egy piramishoz hasonlítja, és ez a tanulási piramis 3 szintből áll. Fontos, hogy nem szabad, csak az elsőnél megállni, hanem mind a 3 lépést minden egyes tananyag elsajátításakor végig kell vinni, mert nem lesz igazán hatékony a tanulás. Így kaphat gyermeked 5-öst szóbeli feleleteire.
Nézzük a szinteket:
1. Szint: kulcsszavak
Először csak nézze át gyermeked a leckét, olvassa át egyszer, és jelölje ki a kulcsszavakat. Sőt ilyenkor azt is meg kell nézni, hogy van-e olyan szó, vagy fogalom, amit nem ért meg a gyermeked. Mivel a meg nem értett szavak miatt a gyerek nem tud megfelelően tanulni, ezért mindenképpen javaslom, hogy használjatok értelmező szótárat, ahol könnyen megértheti gyermeked a szavak jelentéseit.
Így néz ki egy jó szótár belülről:
2. Szint: tanulás
A következő lépés nagyon egyszerű, csak meg kell jegyeznie az adott tananyag legfontosabb dolgait. Fontos, hogy nem szabad bemagolnia a tananyagot, hanem az eddig használt és bevált módszerrel tanuljon. Akár jegyzeteléssel, hangfelmondással, elmetérképpel is tanulhat. Tehát ahogy eddig is. Ilyenkor érdemes néhányszor átolvasni a tananyagot. Készíthet vázlatot is, hogy jobban átlássa a dolgokat. Fontos, hogy az alapgondolatokat ebben a fázisban lényegi szinten megtanulja. Annyira, hogy magától segítség nélkül el tudja mondani a tananyag lényegét. A Tantaki tananyagokat is nagyon jól alkalmazhatóak ezen a szinten, hiszen egyszerűen, tömören és lényegre törően vannak megfogalmazva a tananyagok, ráadásul gyermeked nem csak olvashatja, hanem akár hallgathatja is a tananyagot.
Még több tanulási tippet olvasnál? Klikk a képre, és heti rendszerességgel küldöm a tanulási és gyereknevelési bevált tippeket!
3. Szint: extrák
Ez a piramis csúcsa. A lényege, hogy extra információt szerezzen gyermeked az adott dologról. Pl. kisbetűs részek a könyvben, egy másik könyvben, vagy pont egy Tantaki tananyagban utána olvas, vagy megnéz egy youtube videót. Így extra információt gyűjt a tananyagról, közben pedig észrevétlenül megtanulja azt. Sőt! A tanárnál is egy extra piros pont, ha gyermeked utána néz a részleteknek, és felkészültebb társainál.
Így biztosan jó jegyet fog kapni a szóbeli feleletre.
Amit még tudnod kell
Minden tanuló egy kicsit más, mindenkinek megvan a maga tanulási stílusa. Tehát, nem minden módszer szentírás. Ezért írok a blogomban sok-sok technikát, hogy kipróbálva gyermeked megtalálja azokat a módszereket, amelyek számára a leghatékonyabbak. Gyermeked tanulási stílusát könnyedén kiderítheted, itt írtam erről egy blogbejegyzést.
Nagy Erika
az értve tanulás szakértője