Szülőként mindannyian magabiztos, bátor és rugalmas gondolkodású gyerekeket szeretnénk nevelni. De hol kezdjük?
70 olyan szülővel beszélgettem, akik rendkívül sikeres embereket neveltek. Amikor megkérdeztem tőlük, hogy milyen készségeket tanítottak a gyerekeiknek már kiskorukban, egy dologban mindannyian egyetértettek:
AZ ÉRDEKLŐDÉS, A KÍVÁNCSISÁG
A kíváncsiság nem csak annyit jelent, hogy egyszerűen meg akarunk tudni valamit. Magában foglalja azt is, hogy megpróbáljunk valamit megszerelni, helyre hozni. Arról szól, hogy kérdéseket teszünk fel: Hogyan működik ez? Muszáj ennek így lennie? Tudnám-e jobbá csinálni?
Hogyan tanítsuk meg a gyerekeinket kíváncsibbnak lenni?
Meglepő módon a kíváncsiság manapság ritka képesség. A karrier-szakértők még készségnek is nevezik a feltörekvére, a Harvard Business School kutatói pedig a digitális korszak egyik legkeresettebb tulajdonságaként emlegetik.
A kíváncsiság lehetővé teszi, hogy az ember mélyebben és kritikusabban gondolkodjon, anélkül, hogy túl gyorsan ítélkezne, és így kreatívabb megoldásokhoz jusson.
Az általam megkérdezett szülők így táplálják a kíváncsiságot a gyerekeikben:
1. Bátorították a gyerekeiket, hogy javítsanak meg dolgokat.
24 évesen Róbert megalapított egy technológiai javító/szerelő céget, a „Geek Squad”-ot (IT Osztag), amit később 3 millió dollárért adott el.
Róbert kíváncsisága a dolgok működése iránt már kisfiú korában megnyilvánult, amikor az összes kilincset kicsavarta a szülei házában. „Nem haragudtak, csak azt mondták, hogy tegyem vissza őket” – mesélte.
A családban hamarosan ráragadt a becenév: „szaki”.
„Szétszedtem egy rádiót, hogy tanulmányozzam. Elterjedt rólam és visszajutott hozzám, hogy ‘Róbert bármit meg tud javítani’. Ez büszkeséget és önbecsülést adott nekem”.
Dolgok megjavításával fejleszthetjük a gyerekekek döntéshozatali és problémamegoldó készségét. Ha van valami a ház körül, amit meg kell javítani, például egy rossz villanykörte vagy egy szivárgó csap, próbáld ki ezt a trükköt a gyerekeiddel.
Nem baj, ha azt mondja, semmi ötlete sincs, hogy kell megjavítani. Azt is fontos elsajátítani, hogy hol lehet egy hiányzó információt megtalálni. Ez ugyanolyan lényeges, mintha már eleve tudná a módját.
2. Magabiztosságot csepegtettek a nagy, valós problémák megoldásához.
Dzsesszi a Kiva társalapítója. Ez egy olyan „szakértőtől a szakértőnek” hitelezési platform, amely már több mint 1 milliárd dollárnyi mikrohitelt nyújtott kisvállalkozásoknak.
Ő így emlékszik vissza gyermek korára:
„Anyukám minden egyes nap építette az önbizalmamat. Azt mondta, hogy bármit megtehetek, amit csak akarok, függetlenül attól, hogy mennyire elérhetetlennek és ambiciózusnak tűnik. És nagyon konkrétan beszéltünk a különböző vezetői lehetőségekről” – mondta.
Volt egy olyan szabályunk is, hogy soha ne unatkozzunk. „Mindig együtt tanultunk dolgokat, játszottunk, felfedeztünk vagy kis kalandokat éltünk át. Ez a szellemiség készített fel arra, hogy vállalkozó legyek – hogy proaktív legyek és meglássam a lehetőségeket a világban.”
3. Feltették a nehéz kérdéseket.
Eli 2007-ben társalapítója volt a FEED Projects-nek, amely táskákat és más tárgyakat árul az iskolai étkeztetést finanszírozására. Ma már a szociális innováció egyik vezető gondolkodója.
Édesanyja a kislány sikerének nagy részét egy szülői szabálynak tulajdonítja: „Állj ellen a kísértésnek, hogy döntéseket hozz a gyerekeid helyett„.
Mindig arra bátorította, hogy legyen független és gondolkodjon önállóan. „A legjobb módja ennek az, ha kérdéseket teszel fel nekik” – mondta.
Tegyük fel például, hogy a kislány kiment a szabadba erős viharban, és becsapott a villám a mellette lévő fába. Megkérdezhetnéd tőle:
„Nagyon kockázatos helyzetbe hoztad magad. Utólag hogyan látod ezt, hogyan értékelnéd ki?”
„Mi késztetett arra a döntésre, hogy kimenj?”
„Tanultál valamit ebből a tapasztalatból, ami miatt legközelebb másképp értékelnéd a kockázatot?”
Az okos kérdések azt mutatják, hogy tiszteled a gyermekeid ítélőképességét, ami növeli az önbizalmukat. Megtanítja őket arra is, hogyan kezeljék a kockázatot, és hogyan hozzanak döntéseket a különböző kompromisszumokkal és végkifejlettel járó lehetőségek közül.
Mert a világnak szüksége van egy olyan új generációra, akik szívből és profin végzik a munkájukat!
Az oktatást pedig a Tantakival szórakozássá varázsoljuk gyermeked számára olyan tanulási élményt nyújtva, amely meghatározza majd nemcsak a jegyeit, hanem az egész hozzáállását is. Neked pedig megnyugvást és elégedettséget kínálok az oktatóprogramok által, mint sok más szülőnek is, akik ugyanabban a cipőben járnak, mint Te. A sorozat elolvasásával segítesz nekem, hogy segíthessek nektek! Tudom, hogy ütős csapat leszünk!
Játékos tanulással könnyebb a megértés!
Ezen az oldalon kipróbálhatjátok a gyerkőccel, hogy hogyan is működik a játékos tanulás:
Nagy Erika
a játékos tanulás szakértője