Amikor egyenletekkel dolgozunk, és egyre bonyolultabb matematikai műveletek szerepelnek bennük, akkor nagyon praktikus, ha le tudjuk egyszerűsíteni azokat a lehető legkönnyebben értelmezhető formára.
Ahhoz, hogy ezt az egyszerűsítést ne legyen annyira hosszadalmas megtenni, a matematikában felfedezték az úgynevezett azonosságokat. Ezek a nevezetes azonosságok segítenek tehát neked abban, hogy ne kelljen mindig minden négyzetre emelést, szorzatot stb. részletekbe menően elvégezni ahhoz, hogy közelebb juss az eredményhez. Helyette, ha megjegyzed a legfontosabb azonosságokat, és az egyenletekben felfedezed ezeket, sok-sok időt takarítasz meg magadnak.
|
No lássuk az alábbi három legfontosabb nevezetes azonosságot! |
Azokat az egyenleteket nevezzük azonosságoknak, amelyekben minden betű helyére beírva egy számot, igaz egyenlőséget kapunk.
Például:
2(x+3) = 2x+6 egy azonosság, mert X helyére bármely számot írva igaz egyenlőséget kapunk.
DE:
2 (x+3) = x+7 nem azonosság, mert csak x=1 esetén kapunk igaz egyenlőséget.
Most pedig nézzük meg, melyek a nevezetes azonosságok:
- (a + b)2= (a + b)(a + b) = a*a + a*b + b*a + b*b = a2+ ab + ab + b2 = a2 + 2ab + b2
Tehát: (a + b)2 = a2+ 2ab + b2 Nagyon fontos megjegyezni, hogy (a + b)2 NEM EGYENLŐ a2 + b2-tel!
- (a - b)2 = (a - b)(a - b) = a*a + a*(-b) - b*a -b*(-b) = a2 - ab - ab + b2 = a2 - 2ab + b2
Tehát: (a - b)2 = a2 - 2ab + b2
- (a + b)(a - b) = a*a + a*(-b) + b*a + b*(-b) = a2 - ab + ab - b2 = a2 - b2
Tehát: (a + b)(a - b) = a2- b2
A fenti nevezetes azonosságokat nagyon jól kell tudni!
Nézzünk egy példafeladatot a nevezetes azonosságok kapcsán!
Végezd el a négyzetre emelést: (x + 3)2 = ?
Ebben a példában az első nevezetességet kell alkalmaznunk, vagyis ezt:
Tehát az első azonosság alapján kellett felbontanunk a zárójelet.
Most pedig már csak annyi a dolgunk, hogy összevonjuk a kapott eredményt, illetve hogy négyzetre emeljük a 3-at. |
Még több gyakorlásra lenne szükséged nevezetes azonosság témaköréből? |
Próbáld ki Te is a Nevezetes azonosságok gyakorlóprogramot, amely 30 oldalon keresztül valóban érthetően elmagyarázza a nevezetes azonosságok alkalmazását, és 110 interaktív, játékos feladattal addig gyakoroltatja ezt a témakört, ameddig álmodból felkeltve is helyesen tudsz számolni! Kattints a képre, és tudj meg még többet erről a számítógépes matek "játékról"!
|
A nemzeti alaptanterv szerint az alábbi osztályokban fordul elő a nevezetes azonosság, mint témakör, így a Tantaki Oktatóprogramjainkban is megtalálod ezeket: |
Kedves Erika!
"A barátnőm juttatta el nekem a tájékoztatót a kiadványról. Azonnal felkeltette a figyelmünket, miután a 11. osztályos matematika problémája a mi lányunkat is érinti. Sajnos ezen a szinten már nem tudunk segíteni neki, ezért örültünk meg nagyon, hogy ez az oktatóanyag majd megteszi helyettünk!
Azt mi is láttuk, hogy egyszerűen, áttekinthetően magyarázza a feladatokat, de a végső döntést lányunk lelkesedése hozta meg. Örömmel ült a géphez, tudta követni és meg tudta oldani a demo feladatait!! Ezúton is köszönjük a remek csapatnak, hogy megálmodták és létrehozták az oktatóanyagot!
Első körben az alapcsomag+ kombinatorikát rendeltük meg, reméljük a későbbiekben is hozzáférhetőek lesznek a programok!"
Üdv: Nuber Ildikó 2016.12.09. |
|