Mondatfajták
A mondatok a beszélő szándékát, mondanivalóját és érzelmeit fejezik ki. Szám szerint ötféle mondatot ismerünk.
A mondatokat a beszélő szándéka szerint tehát öt csoportra tudjuk osztani. Ezek a következők: kijelentő, kérdő, felszólító, felkiáltó és óhajtó mondat.
Most ismerkedjünk meg részletesebben a fenti mondatfajtákkal! Kijelentő mondat: Ennek a mondatfajtának már a nevében is benne van, hogy egyszerűen csak kijelentünk vele valamit. Ez a kijelentés egy nyugodt hangú megállapítást, közlést jelent. A kijelentő mondat végére pontot (.) teszünk.
Adri telefonon beszélget a barátjával. Kérdő mondat: A kérdő mondat segítségével tudunk megkérdezni, megtudakolni valamit, amire kíváncsiak vagyunk. A kérdő mondat végére kérdőjelet (?) teszünk.
Mennyi 2+2?
Felszólító mondat:
Ezzel a mondatfajtával kérést, biztatást, parancsot, felszólítást tudunk kifejezni. Például rá tudunk parancsolni valakire, hogy csináljon meg valamit. A felszólító mondat végére felkiáltójelet (!) teszünk.
Csináld meg a leckédet!
Felkiáltó mondat:
A felkiáltó mondatok a beszélő érzelmeit fejezik ki, mint például a meglepettséget, az örömöt és a fájdalmat is. Ezzel a mondatfajtával tudjuk tehát kifejezni azt, hogy valaminek nagyon örülünk, vagy ellenkezőleg, nagyon szomorúak vagyunk valami miatt. A felkiáltó mondat végére felkiáltójelet (!) teszünk.
Milyen szép ez a virág!
Óhajtó mondat:
Az óhajtó mondattal fejezzük ki a vágyakozásunkat, az óhajainkat. Ezzel tudjuk elmondani, hogy mennyire szeretnénk valamit. Az óhajtó mondatok végére felkiáltójelet (!) teszünk.
Bárcsak megtanulhatnék zongorázni!
Igényeld ingyenes gyakorlóprogramunkat
és a bónusz nyelvtani témaköröket most, hogy gyermeked
még többet gyakorolhasson!
Tanulja meg Gyermeked is játékosan a nyelvtant oktatóprogramjaink segítségével, és gazdagodjon ő is sikerélményekkel nyelvtanból!